Wereldwijd grondstoffenmarktrapport, september 2026

Wereldwijd grondstoffenmarktrapport, september 2026

Cijfers over september 2026, rechtstreeks gelezen uit 15 documenten van internationale organisaties en statistiekbureaus.

Grootste stijgers over 12 maanden

Grootste dalers over 12 maanden

Gemiddelden over september 2026 in Amerikaanse dollar, uit het Pink Sheet van de Wereldbank.Procentuele veranderingen door ons berekend uit de eigen cijfers van de uitgever.

Wereldwijde grondstoffenprijzen

GrondstofEenheidPrijst.o.v. vorige maandt.o.v. een jaar eerder
Brent-ruwe olieUSD/vat116,8+28,5%+71,8%
WTI Ruwe OlieUSD/vat96,9+17,2%+52,1%
Dubai Crude olieUSD/vat93,3+17,1%+37,6%
Aardgas EuropaUSD/MMBtu25,42+20,4%+128,6%
Amerikaans aardgasUSD/MMBtu2,95+6,5%-0,7%
LNG JapanUSD/MMBtu14,25-6,7%+24,2%
SteenkoolUSD/t147,1+8,8%+38,4%
Arabica koffieUSD/kg7,26-8,9%-17,8%
Robusta koffieUSD/kg3,69-7,3%-20,8%
CacaoUSD/kg5,92-0,5%-15,8%
TheeUSD/kg2,85-2,1%-3,1%
Thaise Rijst 5%USD/t482+2,3%+28,9%
VN Rijst 5%USD/t418,5+1,8%+12,7%
TarweUSD/t347+5,2%+48,4%
MaïsUSD/t239,6+7,0%+21,4%
SojabonenUSD/t524+8,7%+29,7%
SojaolieUSD/t1.615-1,5%+39,3%
PalmolieUSD/t1.180+4,2%+13,8%
SuikerUSD/kg0,41+7,9%+17,1%
RundvleesUSD/kg6,86-5,8%-0,6%
KippenvleesUSD/kg1,81+7,1%+4,0%
TSR20-rubberUSD/kg2,41+7,6%+38,5%
KatoenUSD/kg2,1-0,5%+22,1%
UreumUSD/t407,5+4,5%-11,6%
DAP-meststofUSD/t800,6+0,9%+2,6%
KaliumchlorideUSD/t367,5-5,0%+4,3%
KoperUSD/t14.474+1,0%+45,0%
AluminiumUSD/t3.283+1,0%+23,7%
TinUSD/t53.712-3,0%+55,8%
ZinkUSD/t4.021+3,8%+37,1%
NikkelUSD/t16.324-2,5%+8,1%
IJzererts 62% FeUSD/dmt97,7+1,5%-5,4%
GoudUSD/oz4.319-2,1%+17,7%
ZilverUSD/oz64,6-1,2%+50,9%
PlatinaUSD/oz1.784+0,2%+24,3%

Gemiddelden over september 2026 in Amerikaanse dollar, uit het Pink Sheet van de Wereldbank.Procentuele veranderingen door ons berekend uit de eigen cijfers van de uitgever.

Grondstoffenprijsindexen

Wereldbank, 2010 = 100
Indexseptember 2026t.o.v. vorige maandt.o.v. een jaar eerder
Alle grondstoffen142,8+17,1%+47,8%
Energie148,9+25,7%+70,0%
Niet-energie130,5+1,3%+13,6%
Landbouw121,3+1,6%+6,6%
Dranken168,2-4,6%-16,0%
Voedsel124,1+3,8%+15,8%
Kunstmest147+0,4%-1,7%
Metalen en mineralen147,5+0,9%+30,4%
Edelmetalen338,6-1,9%+22,6%
IMF, 2016 = 100
Indexseptember 2026t.o.v. vorige maandt.o.v. een jaar eerder
Alle grondstoffen222,4+8,2%+32,8%
Dranken189,7-5,4%-17,3%
Kunstmest201,3+3,1%+3,6%
Voedsel137,1+0,8%+8,3%
Metalen237,7+1,7%+23,4%
Niet-brandstof198,6-0,1%+14,1%
Energie256,9+19,2%+62,8%
Edelmetalen339,3-1,8%+19,9%

Voedsel en landbouw

FAO · FAO, 2014–2016 = 100
Indexseptember 2026t.o.v. vorige maandt.o.v. een jaar eerder
FAO-voedselprijsindex136+1,5%+5,8%
Vlees127,9-1,1%0,0%
Zuivel119,1-0,1%-19,1%
Granen122,8+5,1%+17,2%
Plantaardige oliën198,6+0,9%+18,3%
Suiker114+6,1%+14,7%

De index staat nog 15,1% onder de piek van maart 2022.

Gemiddelde Amerikaanse boerderijprijzen 2026/27 (WASDE-676, 9 oktober 2026)
Tarwe6,3USD/bu
Maïs4,7USD/bu
Rijst15,2USD/cwt
Sojabonen12USD/bu
Katoen77dollarcent/lb

IGC-graan- en oliezadenindex (GOI): -4% t.o.v. het vorige rapport (GMR581, 15 oktober 2026).

Koffie · Maandgemiddelden, dollarcent/lb, Internationale Koffieorganisatie.
Indexseptember 2026t.o.v. vorige maand
Samengestelde ICO-indicator262,18-8,7%
Colombian Milds356,15-8,1%
Other Milds329,44-8,8%
Brazilian Naturals290,19-9,9%
Robusta's167,49-7,3%

Binnenlandse prijzen en inflatie

Vietnam

National Statistics Office of Viet Nam

Cpi op jaarbasis
+5,08%
Cpi op maandbasis
+0,62%
Cpi, gemiddelde over 9 maanden
+4,52%
Kerninflatie, gemiddelde
+4,26%
Brandstof
+23,96%
Benzine (op maandbasis)
+9,39%
Diesel (op maandbasis)
+4,53%
Voedsel
+3,89%
Goudprijsindex
+12,42%
Dollarprijsindex (op maandbasis)
-0,69%
Exportprijzen koffie (dit jaar)
-16,66%
Exportprijzen rijst (dit jaar)
-6,61%
Producentenprijs koffiebonen (dit jaar)
-7,75%
Producentenprijs padie (dit jaar)
-4,14%
Importprijzen kunstmest (dit jaar)
+7,02%

Verenigde Staten

U.S. Bureau of Labor Statistics

Cpi op jaarbasis
+3,7%
Cpi op maandbasis (seizoensgecorrigeerd)
+0,6%
Energie
+20,4%
Benzine
+34,2%
Voedsel
+2,5%
Voedsel voor thuis
+1,8%

Berekend uit BLS-indexcijfers.

Eurozone

Eurostat

Cpi op jaarbasis
+3,8%
Energie
+18,9%
Voedsel
+1,3%
Diensten
+3,2%
Zonder energie en voedsel
+2,5%

China

National Bureau of Statistics of China

Cpi op jaarbasis
+0,9%
Cpi op maandbasis
+0,2%
Voedsel
-1,7%
Varkensvlees
-10,0%
Industriële producentenprijzen (ppi)
+5,0%
Industriële inkoopprijzen
+6,9%
Inkoopprijzen non-ferrometalen
+20,0%

India

MoSPI India

Cpi op jaarbasis
+5,54%
Voedsel
+7,74%

Voorlopig.

Prijzen van productiemiddelen in China (laatste tien dagen van de maand) · National Bureau of Statistics of China
GrondstofPrijs (yuan)t.o.v. 10 dagen ervoor
Elektrolytisch koper111.742,5+2,7%
Aluminium-ingots24.225+0,1%
Betonstaal3.175,9+0,3%
Benzine 9511.096,6+0,7%
Diesel9.127,3+2,0%
Lng6.185,9-0,6%
Cokeskolen2.470-3,1%
Japonica-rijst3.9810,0%
Tarwe2.409,6+0,5%
Maïs2.166,3-2,0%
Levende varkens (kg)10,3-3,7%
Sojabonen4.753,5+1,2%
Katoen16.995-0,1%
Witte suiker5.192,50,0%
Ureum1.768,4-1,3%

Prognoses van de organisaties

Wereldbank – Commodity Markets Outlook (April 2026)
Grondstof20262027
Energie-index111,392,1
Niet-energie-index118,7115,4
Brent-ruwe olie (USD/vat)8670
Aardgas Europa (USD/MMBtu)1512
Cacao (USD/kg)3,84,2
Arabica koffie (USD/kg)7,257
Robusta koffie (USD/kg)43,9
Thaise Rijst 5% (USD/t)401413
Maïs (USD/t)211214
Ureum (USD/t)675500
Koper (USD/t)12.00011.000
Goud (USD/oz)4.7004.300
TSR20-rubber (USD/kg)1,91,95
Aluminium (USD/t)3.2003.000
Palmolie (USD/t)1.0891.096
Suiker (USD/kg)0,350,34
Tarwe (USD/t)253260
EIA – Short-Term Energy Outlook (6 oktober 2026)
20262027
Brent (USD/vat)9684
Benzine aan de pomp in de VS (USD/gal)3,913,56
Diesel aan de pomp in de VS (USD/gal)5,194,49

Jaargemiddelde prognoses van de genoemde organisatie, niet de onze.